| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Automatic Grade | Semi-automatic |
|---|---|
| Printing Resolution | 720DPI/1080DPI /1440DPI |
| Printhead Type | Double Printheads XP600 |
| Take Up | Automatic |
| Packaging Details | 1000*800*580mm |
| Color | White/black |
|---|---|
| Shelf Life | Up To 18 Months When Stored In A Cool, Dry Place |
| Curing Temperature | Effective At Curing Temperatures Of 160-180°C (320-350°F). |
| Powder Type | Hot Melt Adhesive Powder Designed For DTF Printing |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Application | Cap, Clothing, Textiles, Leather, Shoes |
|---|---|
| Material | PET |
| Feature | Double Sided & Single Sided Matte |
| Transfer Time | 5-10s |
| Powder | TPU Hot Melt Powder |
| Printing Width | 300mm |
|---|---|
| Printing Ink | CMYK+W |
| Take Up | Automatic |
| Packaging Details | 2 rolls or 4 rolls in one carton |
| Delivery Time | 5-10days |
| Printhead Type | Double Printheads XP600 |
|---|---|
| Printing Width | 300mm |
| Printing Ink | CMYK+W |
| Item | Powder Shaker |
| Application Area | Film And Powder |
| Drying Size | A3 ,A3+ Pet Film |
|---|---|
| Print Speed | 4Pass: 6m/h 6Pass: 4m/h 8Pass:2m/h |
| Media Types | Film, Paper, Fabric |
| Printing Software | Maintop 6.1 |
| Item | Powder Shaker |
| Excellent Adhesion | Strong Bond To Both Light And Dark Fabrics |
|---|---|
| Flexible Prints | Maintains Print Elasticity, Preventing Cracking Or Peeling |
| Stretch Resistance | Suitable For Flexible Fabrics Like Sportswear And Activewear |
| High Adhesion To Polyester And Cotton | Works Well With Both Natural And Synthetic Fibers |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |