| Peel Type | Instant Peel, Hot Peel, Cold Peel |
|---|---|
| Material | PET (Polyethylene Terephthalate) |
| Roll Size | 30cm X 100m, 33cm X 100m, 42cm X 100m, 60cm X 100m |
| Ustom Size Available | Yes |
| Single-Sided | Yes |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Melting Point | 95-125°C (203-257°F) |
|---|---|
| Ink Compatibility | DTF Ink(CMYK+W) |
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Thickness | 80-100 Mics |
| Fabric Compatibility | Works Well With Cotton, Polyester, Nylon, And Blended Fabrics, Providing Strong Adhesion And Durable Prints. |
| Thickness | 80-100 Mics |
|---|---|
| Shelf Life | Typically 12 Months When Stored In A Cool, Dry Place |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Melting Point | 95-125°C (203-257°F) |
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Ink Type | Water Based |
| Printing Type | Digital Printing |
| Opacity | High |
| Suitable Printer | DTF Printer |
| Suitable Printer | DTF Printer |
|---|---|
| Printing Speed | Fast |
| Size | 1000ml |
| Package | Carton Package |
| Print Quality | High-definition |
| Washability | Excellent |
|---|---|
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Durability | Long-lasting |
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |