| Ink Type | DTF Ink |
|---|---|
| Thickness | 75microns |
| Type | Glossy/matte |
| Stretchability | High |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Shelf Life | Typically 12 Months When Stored In A Cool, Dry Place |
|---|---|
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Softening Point | 80-100°C (176-212°F) |
| Wash Resistance | Excellent; Typically Can Withstand Multiple Washes At 40-60°C (104-140°F) |
| Ink Compatibility | DTF Ink(CMYK+W) |