| Transfer Temperature | 60-170°C (320-340°F) |
|---|---|
| Transfer Time | 10-15S |
| Weight | 7KG/ROLL |
| Heat Press Pressure | Medium |
| Packaging Details | 2 rolls or 4 rolls in one carton |
| Material Type | Single-Sided Heat Transfer Film |
|---|---|
| Adhesion | Strong Adhesion To Fabric And Materials |
| Fabric Compatibilityracy | Cotton, Polyester, Blends, And More |
| Application Process | Easy Application Using Heat Press |
| Packaging Details | 2 rolls or 4 rolls in one carton |
| Melting Point | 95-125°C (203-257°F) |
|---|---|
| Thickness | 80-100 Mics |
| Softening Point | 80-100°C (176-212°F) |
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Printhead Type | Double Printheads XP600 |
|---|---|
| Printing Width | 300mm |
| Printing Ink | CMYK+W |
| Item | Powder Shaker |
| Application Area | Film And Powder |
| Size | 1kg |
|---|---|
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Ink Compatibility | Eco-solvent, Solvent, UV, Latex |
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Washability | Excellent |
|---|---|
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Durability | Long-lasting |
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Thickness | 0.1mm |
|---|---|
| Product Type | Printing Materials |
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |