| Heat Rejection | Up To 80% |
|---|---|
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Application | Plastic, Glass, Ceramics, Paper, Paperboard |
| Printing Method | UV Printing |
| Compatible Printers | For Epson DX5/6/7 Printers |
|---|---|
| Applicable Model | DX5, DX7, XP600, TX800 |
| Temperature Of Storage | Below 30°C |
| Printing Type | Digital Printing |
| Packing | Neutral Or Customeize Packing |
| Application | Plastic, Glass, Ceramics, Paper, Paperboard |
|---|---|
| Durability | Long-lasting |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Color | Gold/sliver/laser Silver/red |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
|---|---|
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Material | PET Adhesive |
| Printing Method | UV Printing |
| Privacy Level | High |
| Material | PET Adhesive |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Durability | Long-lasting |
| Privacy Level | High |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Wash Resistance | Highly Resistant To Multiple Washes, Ensuring The Design Stays Intact And Vibrant |
|---|---|
| Temperature Resistance | 3.2m X 1.6m |
| Print Resolution | Can Withstand High Curing Temperatures Of 160-180°C (320-350°F) Without Degradation |
| Compatibility | Works Seamlessly With DTF Inks And DTF Transfer Film |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Volume | 1000ml |
|---|---|
| Viscosity | High |
| Opacity | Opaque |
| Curing Method | UV Light |
| Type | LED Digital Printing Ink |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
|---|---|
| Durability | Long-lasting |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
| Flexibility | Flexible |
| Printing Method | UV Printing |
| Product Category | UV Printing Material |
|---|---|
| FAQs | Types Of Surfaces SWONDER SW04 UV Printing Material Can Adhere To, Eco-friendliness, Suitability For Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
| Product Name | Gold And Sliver Uv Dtf Ab Pet Film Roll Golden Silver A1 Ab Uv Transfer Film Ab Uv Dtf Pet Film |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |