| PriPrint Dimension | 60*90cm |
|---|---|
| Printhead | I3200,xp600 |
| Print Speed | XP600 -2 6 Pass 9㎡/h 8 Pass 7㎡/h 12 Pass 4㎡/h |
| Print Softwareoptions | Riprint/MainTop/Photo Print |
| Interface | USB, Ethernet |
| Material | PET Adhesive |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Durability | Long-lasting |
| Privacy Level | High |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Color | Gold/sliver/laser Silver/red |
|---|---|
| Size | 30cm*100m |
| Printer | UV Dtf Printer |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Packaging Details | carton |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Material | TPU |
|---|---|
| Color | White/black |
| Application | Applied After Printing The Design On DTF Film And Curing To Bond The Print To The Fabric |
| Adhesion Strength | High Adhesion To Both Light And Dark Fabrics, Ensuring Long-lasting Prints |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Heat Rejection | Up To 80% |
|---|---|
| Color | Gold/sliver/laser Silver/red |
| Privacy Level | High |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| FAQs | Types Of Surfaces SWONDER SW04 UV Printing Material Can Adhere To, Eco-friendliness, Suitability For Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
|---|---|
| Product Name | Gold And Sliver Uv Dtf Ab Pet Film Roll Golden Silver A1 Ab Uv Transfer Film Ab Uv Dtf Pet Film |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |