| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Compatible Printers | For Epson DX5/6/7 Printers |
|---|---|
| Applicable Model | DX5, DX7, XP600, TX800 |
| Temperature Of Storage | Below 30°C |
| Printing Type | Digital Printing |
| Packing | Neutral Or Customeize Packing |
| Wash Resistance | Highly Resistant To Multiple Washes, Ensuring The Design Stays Intact And Vibrant |
|---|---|
| Temperature Resistance | 3.2m X 1.6m |
| Print Resolution | Can Withstand High Curing Temperatures Of 160-180°C (320-350°F) Without Degradation |
| Compatibility | Works Seamlessly With DTF Inks And DTF Transfer Film |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Dimension | 35*45CM |
|---|---|
| Media Type | Glass, Wood, Plastic, Metal, Ceramic, Etc. |
| Print Resolution | 1440dpi |
| Ink Type | UV Ink |
| Printing Technology | UV Flatbed |
| Volume | 1000ml |
|---|---|
| Color | CMYKW+V |
| Temperature Of Storage | Below 30°C |
| Lead Time | 5-10 Working Days |
| Printing Type | Digital Printing |
| Material | PET |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/33cm*100m/42cm*100m/60cm*100/A4/A3/A3+ |
| Finish | Matte And Glossy |
| Thickness | 75mic |
| Application | Garment Printing |