| Temperature Resistance | Cures Effectively At Temperatures Ranging From 160-180°C (320-350°F), Ensuring Excellent Bonding Without Fabric Damage |
|---|---|
| Adhesion Strength | High Adhesion To The Printed Film, Allowing The Design To Transfer Seamlessly To The Fabric |
| Smooth Finish | Provides A Smooth, Even Surface On Prints, Leaving A Soft And Comfortable Feel After Curing |
| Non-yellowing | Does Not Yellow Over Time, Ensuring The Vibrancy Of Prints Remains Intact |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| High-Resolution Prints | Ensures Sharp And Detailed Designs |
|---|---|
| Vibrant Colors | Produces Rich, Deep Colors With High Color Fidelity |
| Clear, Crisp Prints | Maintains Crispness And Clarity In Intricate Designs |
| Uniform Finish | Ensures A Smooth, Even Coating After Curing |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Printing Method | UV Printing |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Application | Plastic, Glass, Ceramics, Paper, Paperboard |
| Heat Rejection | Up To 80% |
|---|---|
| Color | Gold/sliver/laser Silver/red |
| Privacy Level | High |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Product Category | UV Printing Material |
|---|---|
| FAQs | Types Of Surfaces SWONDER SW04 UV Printing Material Can Adhere To, Eco-friendliness, Suitability For Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
| Product Name | Gold And Sliver Uv Dtf Ab Pet Film Roll Golden Silver A1 Ab Uv Transfer Film Ab Uv Dtf Pet Film |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Compatibility | UV DTF Printers |
|---|---|
| Printing Method | Acrylic,pvc Board,glass |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Durability | High |
| Compatibility | UV DTF Printers |
|---|---|
| Printing Method | Acrylic,pvc Board,glass |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Durability | High |
| Compatibility | UV DTF Printers |
|---|---|
| Printing Method | Acrylic,pvc Board,glass |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Durability | High |
| Curing Method | UV Light |
|---|---|
| Color | CMYKW+V |
| Quality | High |
| Applicable Model | DX5, DX7, XP600, TX800 |
| Type | LED Digital Printing Ink |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |