| Product Category | UV Printing Material |
|---|---|
| Size | 30cm*100m |
| Color | Gold And Sliver |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
|---|---|
| Durability | Long-lasting |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
| Flexibility | Flexible |
| Printing Method | UV Printing |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Volume | 1000ml |
|---|---|
| Viscosity | High |
| Opacity | Opaque |
| Curing Method | UV Light |
| Type | LED Digital Printing Ink |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Drying Time | Instant |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |