| Color | Transparent |
|---|---|
| Application | Printing |
| Thickness | 75mic |
| Size | 30cm*100m |
| Tear Resistance | High |
| Transfer Temperature | 60-170°C (320-340°F) |
|---|---|
| Transfer Time | 10-15S |
| Weight | 7KG/ROLL |
| Heat Press Pressure | Medium |
| Packaging Details | 2 rolls or 4 rolls in one carton |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Transfer Temperature | 130-150 Celsius |
| Ink Type | DTF Ink CMYK+W |
| Printing Width | 300mm |
|---|---|
| Printing Ink | CMYK+W |
| Take Up | Automatic |
| Packaging Details | 2 rolls or 4 rolls in one carton |
| Delivery Time | 5-10days |
| Ink | CMYK+W |
|---|---|
| Length | 100m |
| Material Type | Film |
| Material | Polyester |
| Peeling | Cool/Hot |
| Material | PET |
|---|---|
| Colour | White |
| Size | 30cm*100m |
| Coating | 4-5 Layer |
| Finish | Matte |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Printing | Digital |
| Type | Glossy/matte |
| Ink Type | DTF Ink |
| Elongation At Break | ≥100% |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Printing | Digital |
| Printing Time | 1day |
| Thickness | 75microns |
| Type | Glossy/matte |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
|---|---|
| Tearing | Cold/Hot |
| Printing | Digital |
| Elongation At Break | ≥100% |
| Stretchability | High |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Stretchability | High |
| Printing | Digital |
| Thickness | 75microns |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |