| Material | Polymer |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Flexibility | Flexible |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Hardness | High |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Flexibility | Flexible |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Hardness | High |
| Coating | 4-5 Layer |
|---|---|
| Place Of Origin | China |
| Ink Color | CMYK+W |
| Peeling | Hot And Cold |
| Usage | Clothing,T-shirt,Garment Accessory,etc. |
| Wash Resistance | Highly Resistant To Multiple Washes, Ensuring The Design Stays Intact And Vibrant |
|---|---|
| Temperature Resistance | 3.2m X 1.6m |
| Print Resolution | Can Withstand High Curing Temperatures Of 160-180°C (320-350°F) Without Degradation |
| Compatibility | Works Seamlessly With DTF Inks And DTF Transfer Film |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Tearing | Cold/Hot |
|---|---|
| Ink Type | DTF Ink |
| Elongation At Break | ≥100% |
| Stretchability | High |
| Thickness | 75microns |
| Material | PET Adhesive |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Durability | Long-lasting |
| Privacy Level | High |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Heat Rejection | Up To 80% |
|---|---|
| Color | Gold/sliver/laser Silver/red |
| Privacy Level | High |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Shelf Life | 24months |
|---|---|
| Feature | 100% Safe, Enviromental Protection, Without Any Harmful Substances |
| Printer | DTF |
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Coating | 4-5 Layer |
| Quantity | 50000rolls Per Week |
|---|---|
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Coating | 4-5 Layer |
| Packaging | Two |
| Colour | White/Transparent |
| Softening Point | 80-100°C (176-212°F) |
|---|---|
| Package Information | 1kg/5kg/10kg/20kg |
| Material | TPU |
| Fabric Compatibility | Works Well With Cotton, Polyester, Nylon, And Blended Fabrics, Providing Strong Adhesion And Durable Prints. |
| Shelf Life | Typically 12 Months When Stored In A Cool, Dry Place |