| Printing Method | UV Printing |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Application | Plastic, Glass, Ceramics, Paper, Paperboard |
| Material | PET |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Finish | Matte And Glossy |
| Thickness | 75mic |
| Peeling | Cold |
| FAQs | Types Of Surfaces SWONDER SW04 UV Printing Material Can Adhere To, Eco-friendliness, Suitability For Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
|---|---|
| Product Name | Gold And Sliver Uv Dtf Ab Pet Film Roll Golden Silver A1 Ab Uv Transfer Film Ab Uv Dtf Pet Film |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Compatibility | UV DTF Printers |
|---|---|
| Printing Method | Acrylic,pvc Board,glass |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Durability | High |
| Compatibility | UV DTF Printers |
|---|---|
| Printing Method | Acrylic,pvc Board,glass |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Durability | High |
| Compatibility | UV DTF Printers |
|---|---|
| Printing Method | Acrylic,pvc Board,glass |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Durability | High |
| Package | Carton Package |
|---|---|
| Opacity | High |
| Print Quality | High-definition |
| Feature | Environment Friendly |
| Printing Speed | Fast |
| Curing Method | UV Light |
|---|---|
| Color | CMYKW+V |
| Quality | High |
| Applicable Model | DX5, DX7, XP600, TX800 |
| Type | LED Digital Printing Ink |
| Compatible Printers | For Epson DX5/6/7 Printers |
|---|---|
| Applicable Model | DX5, DX7, XP600, TX800 |
| Temperature Of Storage | Below 30°C |
| Printing Type | Digital Printing |
| Packing | Neutral Or Customeize Packing |
| Application | Offset Printing |
|---|---|
| Particle Size | 5-20 Microns |
| Gloss | High Gloss |
| Opacity | High Opacity |
| Storage | Dry And Cool Place |