| Shelf Life | 24months |
|---|---|
| Feature | 100% Safe, Enviromental Protection, Without Any Harmful Substances |
| Printer | DTF |
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Coating | 4-5 Layer |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Type | Powder |
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Package Information | 1kg/5kg/10kg/20kg |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Type | Glossy |
|---|---|
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Transparency | Transparent |
| Material | Polyester |
| Glare Reduction | Up To 85% |
| Application | Indoor/Outdoor Signage, Advertising, Packaging |
|---|---|
| Size | 30cm*100m |
| Flexibility | Flexible |
| Curing Method | UV Light Exposure |
| Color | White |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
|---|---|
| Heat Rejection | Up To 80% |
| Privacy Level | High |
| Durability | Long-lasting |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Packing | Neutral Or Customeize Packing |
|---|---|
| Basic Colors | Cyan, Magenta, Yellow, Black, White |
| Color | CMYKW+V |
| Compatible Printers | For Epson DX5/6/7 Printers |
| Curing Method | UV Light |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
|---|---|
| Flexibility | Flexible |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Printing Method | UV Printing |
| Drying Time | Instant |
| Lead Time | 5-10 Working Days |
|---|---|
| Applicable Model | DX5, DX7, XP600, TX800 |
| Temperature Of Storage | Below 30°C |
| Curing Method | UV Light |
| Basic Colors | Cyan, Magenta, Yellow, Black, White |