| Print Quality | High-definition |
|---|---|
| Opacity | High |
| Warranty | 12 Months |
| Durability | Long-lasting |
| Printing Speed | Fast |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Printing | Digital |
| Type | Glossy/matte |
| Ink Type | DTF Ink |
| Elongation At Break | ≥100% |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Fabric Compatibility | Works Well With Cotton, Polyester, Nylon, And Blended Fabrics, Providing Strong Adhesion And Durable Prints. |
|---|---|
| Thickness | 80-100 Mics |
| Storage | Cool And Dry Place |
| Package Information | 1kg/5kg/10kg/20kg |
| Material | TPU |
| Tearing | Cold/Hot/instant |
|---|---|
| Ink Type | DTF Ink CMYK+W |
| Transfer Temperature | 130-150 Celsius |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Type | Glossy/matte |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Ink Type | DTF Ink CMYK+W |
| Stretchability | High |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |