| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Type | Glossy/matte |
| Transfer Temperature | 130-150 Celsius |
| Printing | Digital |
| Peeling Method | Hot Peel |
|---|---|
| Thickness | 75mic |
| Length | 100m |
| Material | Polyester |
| Application | Heat Transfer Printing |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Type | Glossy/matte |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Thickness | 75microns |
| Color | CMYKW+V |
|---|---|
| Printing Type | Digital Printing |
| Basic Colors | Cyan, Magenta, Yellow, Black, White |
| Volume | 1000ml |
| Lead Time | 5-10 Working Days |
| Ink | CMYK+W |
|---|---|
| Tearing | Cold |
| Size | 42CM*100M |
| Heat Transfer Conditions | Temperature: 130-150 ℃, Time: 6-12 Seconds / Time, Pressure: Above 0.24 Kgf / Cm ^ 2 |
| Adaptive Fabric | It Can Be Used For Ordinary And Large Elastic Fabrics, Such As Cotton, Knitting, Blending And So On |
| Size | 1kg |
|---|---|
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Ink Compatibility | Eco-solvent, Solvent, UV, Latex |
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Washability | Excellent |
|---|---|
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Durability | Long-lasting |
| Drying Size | A3 ,A3+ Pet Film |
|---|---|
| Print Speed | 4Pass: 6m/h 6Pass: 4m/h 8Pass:2m/h |
| Media Types | Film, Paper, Fabric |
| Printing Software | Maintop 6.1 |
| Item | Powder Shaker |
| Size | 1000ml |
|---|---|
| Print Quality | High-definition |
| Color | CMYKW |
| Printing Speed | Fast |
| Opacity | High |
| Surface_Finish | Glossy |
|---|---|
| Width | 60cm |
| Product_Name | DTF Film |
| Length | 100m |
| Color | Transparent |