| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Transfer Temperature | 130-150 Celsius |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Ink Type | DTF Ink CMYK+W |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Suitable Printer | DTF Printer |
| Durability | Long-lasting |
| Opacity | High |
| Color | CMYKW |
| Material | TPU |
|---|---|
| Package Information | 1kg/5kg/10kg/20kg |
| Shelf Life | Typically 12 Months When Stored In A Cool, Dry Place |
| Softening Point | 80-100°C (176-212°F) |
| Fabric Compatibility | Works Well With Cotton, Polyester, Nylon, And Blended Fabrics, Providing Strong Adhesion And Durable Prints. |
| Size | 1000ml |
|---|---|
| Ink Type | Water Based |
| Quality | High |
| Opacity | High |
| Printing Type | Digital Printing |
| Material | PET |
|---|---|
| Colour | White/Transparent |
| Printing Time | 1day |
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Coating | 4-5 Layer |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
|---|---|
| Durability | Long-lasting |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
| Flexibility | Flexible |
| Printing Method | UV Printing |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Type | Glossy/matte |
| Ink Type | DTF Ink CMYK+W |
| Tearing | Cold/Hot/instant |
| Transfer Temperature | 130-150 Celsius |
| Product Category | UV Printing Material |
|---|---|
| Size | 30cm*100m |
| Color | Gold And Sliver |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Specific Uses For Product | Fabric, Art, Craft |
|---|---|
| Material | TPU |
| Application | DTF Printing |
| Color | White |
| Package Information | 1kg/5kg/10kg/20kg |
| Material | PET |
|---|---|
| Colour | White |
| Size | 30cm*100m |
| Coating | 4-5 Layer |
| Finish | Matte |