| Washability | Excellent |
|---|---|
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Ink Compatibility | CMYK+W |
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Application | DTF Printing |
| Material | PET |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Finish | Matte And Glossy |
| Thickness | 75mic |
| Peeling | Cold |
| Surface_Finish | Glossy |
|---|---|
| Width | 60cm |
| Product_Name | DTF Film |
| Length | 100m |
| Color | Transparent |
| Color | White/black |
|---|---|
| Shelf Life | Up To 18 Months When Stored In A Cool, Dry Place |
| Curing Temperature | Effective At Curing Temperatures Of 160-180°C (320-350°F). |
| Powder Type | Hot Melt Adhesive Powder Designed For DTF Printing |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Printing Ink | CMYK+W |
|---|---|
| Size | 60cm*100m |
| Peel | Cold/hot/instant |
| Thickness | 75mics |
| Packing | 2rolls /carton |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Printing | Digital |
| Printing Time | 1day |
| Thickness | 75microns |
| Type | Glossy/matte |
| Material | PET |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/33cm*100m/42cm*100m/60cm*100/A4/A3/A3+ |
| Finish | Matte And Glossy |
| Thickness | 75mic |
| Application | Garment Printing |
| Material | PET |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/33cm*100m/42cm*100m/60cm*100/A4/A3/A3+ |
| Finish | Matte And Glossy |
| Thickness | 75mic |
| Application | Garment Printing |
| Material | PET |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Finish | Matte And Glossy |
| Thickness | 75mic |
| Peeling | Cold |
| Material | PET |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Finish | Matte And Glossy |
| Thickness | 75mic |
| Peeling | Cold |