| Size | 1000ml |
|---|---|
| Print Quality | High-definition |
| Color | CMYKW |
| Printing Speed | Fast |
| Opacity | High |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Type | Glossy/matte |
| Printing | Digital |
| Tearing | Cold/Hot/instant |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Stretchability | High |
| Printing | Digital |
| Thickness | 75microns |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Melting Point | 95-125°C (203-257°F) |
|---|---|
| Material | TPU |
| Package Information | 1kg/5kg/10kg/20kg |
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Fabric Compatibility | Works Well With Cotton, Polyester, Nylon, And Blended Fabrics, Providing Strong Adhesion And Durable Prints. |
| Product Category | UV Printing Material |
|---|---|
| FAQs | Types Of Surfaces SWONDER SW04 UV Printing Material Can Adhere To, Eco-friendliness, Suitability For Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
| Product Name | Gold And Sliver Uv Dtf Ab Pet Film Roll Golden Silver A1 Ab Uv Transfer Film Ab Uv Dtf Pet Film |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Surface Finish | Transparent.white |
|---|---|
| Printing Method | UV Printing |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Material | PET Adhesive |
| Durability | Long-lasting |
| Printing Method | UV Printing |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Heat Rejection | Up To 80% |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Surface Finish | Transparent.white |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Type | Glossy/matte |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Thickness | 75microns |
| Product Category | UV Printing Material |
|---|---|
| FAQs | Types Of Surfaces SWONDER SW04 UV Printing Material Can Adhere To, Eco-friendliness, Suitability For Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
| Product Name | Gold And Sliver Uv Dtf Ab Pet Film Roll Golden Silver A1 Ab Uv Transfer Film Ab Uv Dtf Pet Film |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Peeling Method | Hot Peel |
|---|---|
| Thickness | 75mic |
| Length | 100m |
| Material | Polyester |
| Application | Heat Transfer Printing |