| Washability | Machine Washable |
|---|---|
| Moisture Wicking | Yes |
| Breathability | High |
| Color | White |
| Durability | High |
| FAQs | Types Of Surfaces It Can Adhere To, Eco-friendliness, Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
|---|---|
| Surface Finish Options | Glossy Or Matte Finish |
| Product Category | UV Printing Material |
| Durability | Long-lasting |
| Packaging And Shipping | Meticulously Packaged, Encased In Protective Wrapping, Securely Placed Within A Sturdy, Custom-fitted Cardboard Box, Moisture-absorbing Packets Included, Partnered With Reputable Shipping Carriers, Tracking Number Provided |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
|---|---|
| Flexibility | Flexible |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Printing Method | UV Printing |
| Drying Time | Instant |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
|---|---|
| Flexibility | Flexible |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Printing Method | UV Printing |
| Drying Time | Instant |
| Size | 1kg |
|---|---|
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Ink Compatibility | Eco-solvent, Solvent, UV, Latex |
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Washability | Excellent |
|---|---|
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Durability | Long-lasting |
| Drying Size | A3 ,A3+ Pet Film |
|---|---|
| Print Speed | 4Pass: 6m/h 6Pass: 4m/h 8Pass:2m/h |
| Media Types | Film, Paper, Fabric |
| Printing Software | Maintop 6.1 |
| Item | Powder Shaker |
| Material | PET Adhesive |
|---|---|
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Privacy Level | High |
| Material | PET Adhesive |
|---|---|
| Durability | Long-lasting |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Heat Rejection | Up To 80% |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
|---|---|
| Heat Rejection | Up To 80% |
| Privacy Level | High |
| Durability | Long-lasting |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |