| Heat Rejection | Up To 80% |
|---|---|
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Surface Finish | Transparent.white |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Durability | Long-lasting |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Flexibility | Flexible |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Hardness | High |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Flexibility | Flexible |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Hardness | High |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Flexibility | Flexible |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Hardness | High |
| Curing Method | UV Light |
|---|---|
| Color | CMYKW+V |
| Quality | High |
| Applicable Model | DX5, DX7, XP600, TX800 |
| Type | LED Digital Printing Ink |
| Packing | Neutral Or Customeize Packing |
|---|---|
| Basic Colors | Cyan, Magenta, Yellow, Black, White |
| Color | CMYKW+V |
| Compatible Printers | For Epson DX5/6/7 Printers |
| Curing Method | UV Light |
| Thermoplastic Properties | Melts And Bonds With Fabrics When Heated, Offering Strong, Durable Adhesion. |
|---|---|
| High Flexibility | Maintains Fabric Flexibility After Curing, Preventing Cracking Or Peeling |
| Perfect For High-Performance Apparel | Suitable For Sportswear, Activewear, And Other Garments That Require Flexibility |
| Clear Finish | Provides A Transparent Layer That Doesn't Alter The Appearance Of The Printed Design |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| FAQs | Types Of Surfaces SWONDER SW04 UV Printing Material Can Adhere To, Eco-friendliness, Suitability For Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
|---|---|
| Product Name | Gold And Sliver Uv Dtf Ab Pet Film Roll Golden Silver A1 Ab Uv Transfer Film Ab Uv Dtf Pet Film |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
|---|---|
| Flexibility | Flexible |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Printing Method | UV Printing |
| Drying Time | Instant |
| Thickness | 75um For CMYK+White Direct To Film Ink |
|---|---|
| Peel Type | Cold/Hot Peel |
| Size | 33cm*100m |
| Transfer Time | 6-12s |
| Transfer Temperature | 130-150 Celsius |