| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Printing | Digital |
| Type | Glossy/matte |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Durability | Long-lasting |
|---|---|
| Opacity | High |
| Package | Carton Package |
| Quality | High |
| Printing Type | Digital Printing |
| Application | Most Fabrics, Including 100% Cotton, Silk, Polyester, Denim, Nylon, Leather, Blend, Etc. |
|---|---|
| Storage | Cool And Dry Place |
| Durability | Long-lasting |
| Ink Compatibility | DTF Ink |
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Colour | White/Transparent |
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Application | Screen Printing, Offset Printing, Digital Printing |
| Adhesive | Non-adhesive |