| Chemical Resistance | Resistant To Mild Chemicals Commonly Used In Fabric Cleaning |
|---|---|
| Temperature Resistance | Can Withstand High Temperatures During Curing And Washing |
| Resistant To Detergents | Prints Stay Vibrant Despite Exposure To Common Laundry Detergents |
| Scratch Resistant | Prints Do Not Easily Scratch Or Fade, Maintaining A Premium Finish |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Color | Gold/sliver/laser Silver/red |
|---|---|
| Size | 30cm*100m |
| Printer | UV Dtf Printer |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Packaging Details | carton |
| Warranty Of Core Components | 3 Years |
|---|---|
| Print Software | Riprint/MainTop/Photo Print |
| Product Name | High-performance UV Flatbed Printer With 1000kg Load Capacity For Demanding Printing Needs |
| Ink Type | CMYK+W+VANISH |
| Interface | USB, Ethernet |
| Coating | 4-5 Layer |
|---|---|
| Place Of Origin | China |
| Ink Color | CMYK+W |
| Peeling | Hot And Cold |
| Usage | Clothing,T-shirt,Garment Accessory,etc. |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |
| Color | CMYK+W |
|---|---|
| Compatibility | DTF Printers |
| Printing Method | Direct To Film |
| Adhesion | Strong |
| Quality | High |