| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Cold & Hot Peel | Versatile Peel Options Allow For Easy Application To Both Light And Dark Fabrics, Ensuring Perfect Transfers With Minimal Effort. |
|---|---|
| High-Resolution Prints | Ideal For Intricate Designs, Full-color Graphics, And Logos, Ensuring Crisp Details And Vibrant Colors |
| Soft Feel | Unlike Traditional Transfer Films, Our DTF Film Remains Soft And Flexible On The Fabric, Providing A Natural Feel That Doesn’t Stiffen The Material |
| Wide Fabric CompatibilityWide Fabric Compatibility | Works Seamlessly On A Variety Of Materials, Including Cotton, Polyester, Blends, And More. |
| Packaging Details | 2 rolls or 4 rolls in one carton |
| Film Width | 30cm, 33cm, 42cm, 60cm |
|---|---|
| Peel Type | Hot And Cold Peel Options |
| Compatibility | Cotton, Polyester |
| PInk Type | Compatible With CMYK And White Ink For Vibrant, High-quality Prints |
| Durability | Wash-resistant With Long-lasting Colors That Won't Fade After Multiple Washes. |
| Material | PET |
|---|---|
| Colour | White/Transparent |
| Printing Time | 1day |
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Coating | 4-5 Layer |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Adhesive | Non-adhesive |
| Type | Film |
| Temperature | High |
| Flexibility | Flexible |
| Sample | Free |
|---|---|
| Ink | Dtf Ink |
| Powder | Hot Melt |
| Specification | 42cm |
| Packaging Details | 2rolls/caton or 4 rolls/carton |
| Color | Transparent |
|---|---|
| Peel Strength | 3-5N/25mm |
| Type | Film |
| Thickness | 75mic |
| Release Liner | Silicone Coated Paper |
| Thickness | 0.1mm |
|---|---|
| Product Type | Printing Materials |
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Melting Point | 95-125°C (203-257°F) |
|---|---|
| Thickness | 80-100 Mics |
| Softening Point | 80-100°C (176-212°F) |
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Storage | Cool And Dry Place |
| PriPrint Dimension | 60*90cm |
|---|---|
| Printhead | I3200,xp600 |
| Print Speed | XP600 -2 6 Pass 9㎡/h 8 Pass 7㎡/h 12 Pass 4㎡/h |
| Print Softwareoptions | Riprint/MainTop/Photo Print |
| Interface | USB, Ethernet |