| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Excellent Adhesion | Strong Bond To Both Light And Dark Fabrics |
|---|---|
| Flexible Prints | Maintains Print Elasticity, Preventing Cracking Or Peeling |
| Stretch Resistance | Suitable For Flexible Fabrics Like Sportswear And Activewear |
| High Adhesion To Polyester And Cotton | Works Well With Both Natural And Synthetic Fibers |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Surface Finish | Transparent.white |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Printing Method | UV Printing |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Application | Plastic, Glass, Ceramics, Paper, Paperboard |
| Printing Speed | Fast |
|---|---|
| Opacity | High |
| Printing Type | Digital Printing |
| Warranty | 12 Months |
| Package | Carton Package |
| Heat Rejection | Up To 80% |
|---|---|
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Application | Plastic, Glass, Ceramics, Paper, Paperboard |
| Printing Method | UV Printing |
| Material | PET |
|---|---|
| Colour | White/Transparent |
| Printing Time | 1day |
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Coating | 4-5 Layer |
| Temperature Range | 150-180℃ |
|---|---|
| Tensile Strength | ≥20MPa |
| Type | Film |
| Release Liner | Silicone Coated |
| Thickness | 75mic |
| Durability | Long-lasting |
|---|---|
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Transport Package | 1kg/5kg/10kg |
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Press Time | 8-15s |