| Ink Supply System | Continuous Ink Supply System |
|---|---|
| Color | W+V+CMYK |
| Model | DTF Printer |
| Ink Type | UV Ink |
| Printhead Quantity | Double |
| Automatic Grade | Semi-automatic |
|---|---|
| Printing Resolution | 720DPI/1080DPI /1440DPI |
| Printhead Type | Double Printheads XP600 |
| Take Up | Automatic |
| Packaging Details | 1000*800*580mm |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Packaging | Two |
|---|---|
| Coating | Single-sided,double Sided |
| Coating | 4-5 Layer |
| Printing Time | 1day |
| Finish | Matte |
| Coating | Single-sided,double Sided |
|---|---|
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Finish | Matte |
| Printing Time | 1day |
| Quantity | 50000rolls Per Week |
| Product Type | Printing Materials |
|---|---|
| Washability | Excellent |
| Size | 1kg |
| Heat Resistance | Up To 180°C |
| Stretchability | High |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Transfer Temperature | 130-150 Celsius |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Ink Type | DTF Ink CMYK+W |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |