| Ink Type | UV Ink |
|---|---|
| Print Size | 3.2m X 1.6m |
| Print Resolution | 1440dpi |
| Interface | USB, Ethernet |
| Printing Technology | UV Flatbed |
| Weight | 80kg |
|---|---|
| Dimension | 35*45CM |
| Power Supply | AC220V/50Hz |
| Print Head | XP600 / I1600/I3200 |
| Interface | USB, Ethernet |
| Ink Supply System | Continuous Ink Supply System |
|---|---|
| Color | W+V+CMYK |
| Model | DTF Printer |
| Ink Type | UV Ink |
| Printhead Quantity | Double |
| Product Category | UV Printing Material |
|---|---|
| Size | 30cm*100m |
| Color | Gold And Sliver |
| Suitable For | Indoor/outdoor Signage, Impactful Advertising Displays, And High-quality Packaging |
| Applications | Widely Used In Various Handicrafts, Wood Products, Ceramic Products, Packaging Boxes, Plastics, Stainless Steel Materials, Metal Products, LOGO Icons, Glass Products, Paper, Cardboard, Leather Products, Acrylic Materials. For Example: Notebooks, Thermos Cu |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
|---|---|
| Flexibility | Flexible |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Printing Method | UV Printing |
| Drying Time | Instant |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Flexibility | Flexible |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Hardness | High |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Flexibility | Flexible |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Hardness | High |
| Material | TPU |
|---|---|
| Color | White/black |
| Application | Applied After Printing The Design On DTF Film And Curing To Bond The Print To The Fabric |
| Adhesion Strength | High Adhesion To Both Light And Dark Fabrics, Ensuring Long-lasting Prints |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
|---|---|
| Flexibility | Flexible |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m |
| Printing Method | UV Printing |
| Drying Time | Instant |
| DTF Film Compatibility | Ideal For Use With DTF Transfer Film |
|---|---|
| Particle Size | Available In Fine, Medium, And Coarse Grades For Varied Applications |
| Color | Transparent Powder With High-quality Adhesion And Coverage |
| Packaging | Ealed, Airtight Packaging To Preserve Powder Integrity |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |