| Ink Type | UV Ink |
|---|---|
| Print Size | 600mm |
| Print Head | XP600 / I1600/I3200 |
| Ink Color | CMYK+W |
| Printing Technology | UV Flatbed |
| Color | White/black |
|---|---|
| Shelf Life | Up To 18 Months When Stored In A Cool, Dry Place |
| Curing Temperature | Effective At Curing Temperatures Of 160-180°C (320-350°F). |
| Powder Type | Hot Melt Adhesive Powder Designed For DTF Printing |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Dimension | 35*45CM |
|---|---|
| Printing Technology | UV Flatbed |
| Weight | 80kg |
| Interface | USB, Ethernet |
| Media Type | Glass, Wood, Plastic, Metal, Ceramic, Etc. |
| Material | Polymer |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Flexibility | Flexible |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Hardness | High |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Warranty Of Core Components | 3 Years |
|---|---|
| Print Software | Riprint/MainTop/Photo Print |
| Product Name | High-performance UV Flatbed Printer With 1000kg Load Capacity For Demanding Printing Needs |
| Ink Type | CMYK+W+VANISH |
| Interface | USB, Ethernet |
| Low Maintenance | Easy To Handle And Store With Minimal Care Required |
|---|---|
| OEKO-TEX Certified | Tested For Harmful Substances To Ensure Safe Use |
| Adhesive Type | TPU Hot-Melt Powder Compatible |
| Free From Harmful Chemicals | No PVC, Phthalates, Or Toxic Substances |
| Packaging Details | 2 rolls or 4 rolls in one carton |
| FAQs | Types Of Surfaces It Can Adhere To, Eco-friendliness, Outdoor Applications, Payment Terms, Authenticity Verification |
|---|---|
| Surface Finish Options | Glossy Or Matte Finish |
| Product Category | UV Printing Material |
| Durability | Long-lasting |
| Packaging And Shipping | Meticulously Packaged, Encased In Protective Wrapping, Securely Placed Within A Sturdy, Custom-fitted Cardboard Box, Moisture-absorbing Packets Included, Partnered With Reputable Shipping Carriers, Tracking Number Provided |
| Lead Time | 5-10 Working Days |
|---|---|
| Applicable Model | DX5, DX7, XP600, TX800 |
| Temperature Of Storage | Below 30°C |
| Curing Method | UV Light |
| Basic Colors | Cyan, Magenta, Yellow, Black, White |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |