| Adhesive Type | Heat Transfer |
|---|---|
| Size | A4 |
| Washability | Machine Washable |
| Durability | Long Lasting |
| Material Type | Film |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Drying Time | Instant |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
|---|---|
| Durability | Long-lasting |
| Color | CMYK+WHITE+VARNISH |
| Flexibility | Flexible |
| Printing Method | UV Printing |
| Temperature Range | 150-180℃ |
|---|---|
| Tensile Strength | ≥20MPa |
| Type | Film |
| Release Liner | Silicone Coated |
| Thickness | 75mic |
| Ink | CMYK+W |
|---|---|
| Tearing | Cold |
| Size | 42CM*100M |
| Heat Transfer Conditions | Temperature: 130-150 ℃, Time: 6-12 Seconds / Time, Pressure: Above 0.24 Kgf / Cm ^ 2 |
| Adaptive Fabric | It Can Be Used For Ordinary And Large Elastic Fabrics, Such As Cotton, Knitting, Blending And So On |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| Compatibility | Wide Range Of Substrates |
|---|---|
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Material | Polymer |
| Surface Finish | Glossy, Matte |
| Thickness | 0.1mm-5mm |
| PriPrint Dimension | 60*90cm |
|---|---|
| Printhead | I3200,xp600 |
| Print Speed | XP600 -2 6 Pass 9㎡/h 8 Pass 7㎡/h 12 Pass 4㎡/h |
| Print Softwareoptions | Riprint/MainTop/Photo Print |
| Interface | USB, Ethernet |