| Material | PET Adhesive |
|---|---|
| Durability | Long-lasting |
| Resistance | Chemical, Scratch, UV |
| Heat Rejection | Up To 80% |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Tearing | Cold/Hot/instant |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Thickness | 75microns |
| Material | PET |
|---|---|
| Colour | White/Transparent |
| Printing Time | 1day |
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
| Coating | 4-5 Layer |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
|---|---|
| Surface Finish | Transparent.white |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Flexibility | Flexible |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Peeling Method | Hot Peel |
|---|---|
| Thickness | 75mic |
| Length | 100m |
| Material | Polyester |
| Application | Heat Transfer Printing |
| Material | PET |
|---|---|
| Colour | White |
| Size | 30cm*100m |
| Coating | 4-5 Layer |
| Finish | Matte |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Adhesive | Non-adhesive |
| Type | Film |
| Temperature | High |
| Flexibility | Flexible |
| Thickness | 75 Microns (μm), Providing A Balanced Combination Of Flexibility And Durabilit |
|---|---|
| High Transparency | Clear Film That Allows For Vibrant Designs To Be Printed And Transferred With High Clarity. |
| Heat Resistance | Able To Withstand High Temperatures During The Heat Transfer Process Without Distortion. |
| Compatible With CMYK+W Inks | Yes |
| Packaging Details | 2 rolls or 4 rolls in one carton |
| Heat Rejection | Up To 80% |
|---|---|
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Application | Plastic, Glass, Ceramics, Paper, Paperboard |
| Printing Method | UV Printing |
| Usage | Cloth, Shoes. Caps |
|---|---|
| Size Size Information | 60cm*100m/roll |
| Heat Press Time | 10-15s |
| Printing Powder | White Hot Melt Adhesive |
| Packaging Details | 2rolls/caton or 4 rolls/carton |