| Durability | Long-lasting |
|---|---|
| Adhesive Type | Hot Melt |
| Transport Package | 1kg/5kg/10kg |
| Press Temperature | 130-150°C/266-302°F |
| Press Time | 8-15s |
| Surface Finish | Transparent.white |
|---|---|
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Printing Method | UV Printing |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Application | Plastic, Glass, Ceramics, Paper, Paperboard |
| Features | High Definition, Excellent Ink Adhesion |
|---|---|
| Type | Glossy/matte |
| Compatibility | Compatible With Most Fabrics |
| Specification | A4/ A3/ A3+/ 30cm/ 33cm/ 42cm/ 60cm/ 120cm*100m |
| Thickness | 75microns |
| Printing Speed | Fast |
|---|---|
| Opacity | High |
| Printing Type | Digital Printing |
| Warranty | 12 Months |
| Package | Carton Package |
| Drying Size | A3 ,A3+ Pet Film |
|---|---|
| Print Speed | 4Pass: 6m/h 6Pass: 4m/h 8Pass:2m/h |
| Media Types | Film, Paper, Fabric |
| Printing Software | Maintop 6.1 |
| Item | Powder Shaker |
| Material | PET Adhesive |
|---|---|
| Product | A Film + B Film=1 Set |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Ink Type | CMYKW+Vanish UV Ink |
| Privacy Level | High |
| Size | 30cm/33cm/40cm/60cm /120cm |
|---|---|
| Coating | 4-5 Layer |
| Tear Resistance | Strong |
| Application | Film Printing |
| Material | Polyester |
| Product | A Film + B Film=1 Set |
|---|---|
| Heat Rejection | Up To 80% |
| Privacy Level | High |
| Durability | Long-lasting |
| Size | 30cm*100m/60cm*100m/A4/A3 |
| Excellent Adhesion | Strong Bond To Both Light And Dark Fabrics |
|---|---|
| Flexible Prints | Maintains Print Elasticity, Preventing Cracking Or Peeling |
| Stretch Resistance | Suitable For Flexible Fabrics Like Sportswear And Activewear |
| High Adhesion To Polyester And Cotton | Works Well With Both Natural And Synthetic Fibers |
| Packaging Details | 1kg/5kg/10kg/25kg/50kg |
| Ink | CMYK+W |
|---|---|
| Length | 100m |
| Material Type | Film |
| Material | Polyester |
| Peeling | Cool/Hot |